20 Ağu 2016

Bay Sakız'ın MaceralarıBir varmış bir yokmuş. Yok yok pîr varmış. Uçan kuşların pîri mi desem? Piri Reis mi? Yok yok. Temel Reis'tir o canım. Şimdi de ıspanak deriz, yemek deriz, demir deriz. Demir mi? Demir Adam geldi aklına değil mi? Seni haylaz seni. Şimdi örümcek adam geldi aklına, duvarlara tırmanıp ağ atmaktan mı bahsedeceğim sandın. Hayır. Ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallamam. Ama senin için aya salıncak kurabilirim, göklerde sallanırken ne güzel. Ama sen şimdi, astronot olmayı hayal ediyorsun değil mı?  Uzaya beraber çıkalım mı? Roketle ama. Hani yer çekimi de yok ya pirenın mi daha hızlı ayakları yerden kesilir yoksa devenin mi? Peki devenin hörgücündeki suya ne olur uzayda? Vallahi şaştım kaldım doğrusu. Hadi gel bu işin içinden çıkamayalım da biz masalınıza bakalım olur mu?

Zamanın birinde değil ama, zaman ötesinde. Ülkenin birinde değil ama bir hayal tarlasında Bay Sakız adlı bir korkuluk yaşarmış. Görevi mısırları ya da buğdayları ya da ayciçekleri kargalardan korumak değilmiş. Kargalar en yakın dostuymuş hatta. Sakız'ın pek mühim görevi, Elika adlı küçük bir kızın hayallerini kötü düşüncelerden ve kötü düşünen insanlardan korumakmış. Mesela bu kötü düşüncelerden biri karga, baykuş gibi hayvanlara uğursuz demek. Sakız'ın karga ve baykuş gibi çok arkadaşı varmış. Bir gün olsun kötülüklerini görmemiş.

Aslında çok işi olmazmış Sakız'ın. Çünkü Elika çok mutlu bir kızmış. Kötülük yakınına pek uğramazmış. Bunda Sakız'ın payını da unutmamak gerekir tabii.

Bir gün hayal tarlasını kapkara bir sis kaplamış. Önce yeşil bitkiler kararmış. Sonra agaclardaki mavi, mor meyveler. Çürüyorlarmış. Sakız aramış taramış tarlayı dip bucak. Bulamamış kimseyi. Bitkilerin köklerini incelemeye karar vermiş. Bir kürekle havalandırmış köklerin tutunduğu toprağı. Bir de ne görsün! Minicik bir böcek. Ağacın köklerinde küçük küçük yarıklar oluşturmuş. Sakız hemen oradan uzaklaştırmış böceği. Yeşil, mavi, mor. Renkler aslına dönmüş, meyveler çürümekten kurtulmuş.

Sonra ne mi olmuş? O böcek yüzünden Elika'nın aklına minicik bir korku girmiş. Az kalsın derslerinde başarısız olma korkusuna kapılıyormuş. Bay Sakız engellemiş işte. İyi ki var Sakız Efendi değil mi!

Masal burada bitiyor mu sandın?
Hayır hayır. Masal daha yeni başlıyor. Ama sen de biraz meraklan canım!

***

Masallar zamanı başlıyor işte şimdi 😊

8 yorum:

 1. ayy yaa çok tatlı. böcük de olmasın ivit hayallerde. o foto senin eserin mi. çok şeker bişi :)

  YanıtlaSil
 2. Evet fotoğrafı ben çektim 😊 peki sayfanın giriş temasındakı resim nasıl? Hala tam ortaya çıkmamış bir karakter benim için ama saçı elbisesi böyle 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızıl saçlı güzel kızı arkadaşım Furkan çizdi.

   Sil
  2. güzel evet. mavi masalcı mı o kız :) furkan blogçu değil herhalde de mi gündelik hayattan, memleketten :)

   Sil
  3. Mavi masalcı mi olsa karar veremedim daha 😄 Furkan evet çok eski arkadaşım. Bloga gelsin diye ısrar ediyorum. Hatta baskı yapıyorum 😂

   Sil
 3. baksana bi son yazımaaaa :)

  YanıtlaSil