1 Ağu 2015

Film kesmeler üzerine

Televizyonda yayınlanan filmlerin kesildiğini biliyordum. Bu durum beni pek rahatsız etmiyordu. Aslında yapımların özgünlüğü ve emeği geçen insanların hakları söz konusu olunca filmlerde kesme olaylarının pek etik olmadığını biliyordum ama televizyona her yaştan insanın ulaşımı söz konusu olunca çocukların psikolojilerini de düşünmek lazım. 'Anne babalar düşünsün onu canım' dememek lazım. Kaç anne baba bilinçli ki!

Neyse. Ben de bazı 'aşırı' sahneleri izlemekten pek de hoşlanmıyorum doğrusu. Issız Adam ve İncir Reçeli'ni televizyonda izlediğim için hiç sıkıntı yaşamadım ve çok beğendim :D Kesilmemiş hallerini bilmediğimden aşırılıklarından da haberim yok gerçi.

Cnbc-e'de True Blood izliyor ve çok beğeniyordum. Aşırı gelmiyordu çoğu sahnesi. Ta ki yeni bölümü beklemeye dayanamayıp internetten izlemeye kalkınca. Aman Allah'ım, oldum. Ve Cnbc-e'nin kesme işlemi yaptığını anlayınca şaşırdım doğrusu.

Geçenlerde tv8'de Alacakaranlık serisini verdiler. İlk 2 filmde aşırı sahneler yoktu tabii. Çok fark edemedim kesilmeleri. Unutmuş olmam da etkili olabilir. Kaç yıl geçti üzerinden. Tutulma'da bütün o kanlı sahneler, kafa koparmalar hepsi çıkarılmıştı. Şok oldum. O kadar da kötü değillerdi aslında. Ama asıl şok Şafak Vakti part 1. Tamam denize girme sahnesi devamı ve sabahını göstermedin, anladım ama Bella'nın vücudundaki morlukları ve kavgalarını da kesince Bella'nın Edward'a kaşı yaptığı davranışların hiçbir mantıklı açıklaması olmadı ve film çok saçma bir hale geldi. Renesmee'nin doğum sahnesinin de kesilmesi çok kötü olmuş bence. Edward'ın zehri saplayışını bile göstermemişler! Ne trajedi...

Velhasıl. Bazen filmlerde yapılan kesme işlemleri yararlı olabiliyor, birkaç sahne uğruna güzel bir filmden mahrum kalmamış olabiliyoruz. Ama şu kesme işini mantık çerçevesinde ve filmde boşlukların oluşmasını engelleyecek şekilde yapılmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

3 yorum:

 1. ah bizim ülke işte :)

  kpss olmadı mı yaaa. gördüm de puderde. olsun seneye olur. dersane özel ders filan bak yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizim ülke her şeyi abartıyor işte :D

   zaten olmıycaktı, hazırlanmamıştım. ben editörlük ve medya sektörü istiyordum. olmadı... bu sene kpss çalışcam öğretmen olcam bakalım inşallah. ama editörlük hayalimi rafa kaldırmadım tabii. hep hayalimde isteğimde.

   Sil
 2. sana bu konuda katılıyorum.true blood'u bana ilk arkadaşım önermişti ki vampirli filmleri çok severim.ben daha ilk bölümden izlemekten vazgeçtim.Allah'ım o neydi ya o_O insan kendini oturduğu zerden büyük haram işlemiş gibi hissediyor.:/
  alacakaranlık hakkında söylediklerin de doğru.beni o filmin hiç bir sahnesi rahatsız etmemişti.hatta ve hatta çok kansız bir vampir filmi olarak buluyorum onu ben :)
  vampir filmlerinde ki vahşet sahnelerine katlanabilirim ama cinsel içerikli aşırı aşırıya kaçmış sahneler esef edici gerçekten.iyi bir konuya parmak basmışsın.

  YanıtlaSil