1 May 2015

Lili


Uzun zaman oldu. Buralara gelmeyeli. Ne okudum ne yazdım. Geleceğim ama okul bir bitsin. Zihnimde birçok plan var. Daha çok  yazacağım. Ama önce mezun olayım. Peki ya şimdi neden buradayım?

İnstagram, blog yazma ihtiyacımı gideriyor diyordum. Ama burasının daha farklı olduğunu anladım. İnstagram facebook'a döndü. Tüketim çılgınlığı ve tanıdık insanlar arttı. Bloglar yıllardır daha bakir kalabilen alanlar bence. Neyse. Buraya bazı hayallerimden bahsetmek için geldim.

Her genç kızın hayalidir evlilik. Biliyorum biliyorum bu blog film, kitap ve yazma üzerine kurulu. Zaten ev, dekorasyon, düğün postları hazırlayabilecek birisi değilim. Ve zaten ortada aday dahi yok. Sadece 'neredeyse her genç kız evlenmek ve çocuk sahibi olmak ister' demek için buradayım ((: Son zamanlarda 'bir kızım olur inşallah' demelerim arttı. Ve adını 'Lili' koymaya karar verdim. Etrafımda hemen eleştiri okları çıktı. 'Çocuğuna yabancı bir isim mi koyacaksın?' 'Bizim Fatma'larımız, Hatice'lerimiz, Şeyma'larımız varken ingilizce bir isim koymak dine uygun mu?' bla bla bla. Lili, Lily isminden Türkçeleştirilme. Lily'nin anlamları zambak, temiz, kirletilmemiş. Temiz ve kirletilmemiş anlamları Betül ismiyle aynı. Betül ismi Hz.Meryem'in sıfatlarından. Lili hem kulağa çok hoş geliyor hem anlamı çok güzel. Çok sevdim ki (: İnstagramda öyle bir yorum aldım ki şoka girdim. 'Kızına haydi lililili şarkısını söylerler,' dedi birisi. O şarkıdan da şarkıyı yapanlardan da nefret ettim.
 Çocuğuma koyamasam da öykü karakteri mutlaka yaparım. Bir de yabancılardaki isim kısaltma ve o şekilde kullanmalarına bayılıyorum. Gossip Girl'ü yeniden izlemeye başladım. Mesela Serena, 'S' , 'Ser' , 'Sera' gibi Charles 'Chuck' 'Lily' 'Lil' 'Jenny' Jen' gibi gibi gibi kısaltmalar çok güzel. Bana sadece Asu 'Giz' diye seslenir mesela.Bir kızım olsa onunla  neler yapabileceğimi düşünüyorum, ona nasıl davranacağımı. Baleye göndereceğim mutlaka. Resim ve müzik kurslarına da. Hiçbirine gitmek istemese de zorlamayacağım. Harika bir kütüphanesi olması için kitap biriktiriyorum. Eski dergiler topluyorum. Topladığım dergiler kızımın yetişkinlik çağında antika gibi kıymetli olacak. Ve öyküler yazıyorum. Köyümü, ananemi, dedemi, köyün yaşlılarını anlatan... Kızım büyüdüğünde hiçbiri olmayacak. Öykülerimle tanısın onları istiyorum.

Bir de aile gelenekleri oluşturmak istiyorum. Geleneksel köy piknikleri gibi (: Ya da her ay mutlaka bir yemek, piknik ya da daha farklı bir aktivite. Her sene başka bir yere tatile gidebilmek için para biriktirmek istiyorum. Okuma saatleri, aile oyunları... Mesela bayramları daha da özel kılmak için hediyeler, gezmeler hazırlamak. Mesela her bayrama özel hazırladığım ayrı bir tatlı olması gibi.

Son günlerde böyle düşüncelerim olması hem garip hem hoş. Mezun oluyorum ya (:

***

film önerisi, yazıları da gelecek bir gün inşallah....

Jeux D'efanst
Cyrano Agency
Heartbreak Library
Cennetin Postacısı

kitap önerisi:

Zan
Çavdar Tarlasında Çocuklar
Tek Kelimelik Sözlük
Öykü Öykü Gezen Kedi

müzik önerisi

Cecile Corbel
Yann Tiersen

dizi önerisi

Merlin
The BigBang Theory
Gossip Girl

anime önerisi

Sailor Moon


Önerilerimin hepsi okuduğum kitaplar, izlediğim filmler ve izlemekte olduğum diziler. Sailor Moon ile kafayı bozmuş durumdayım. 150. bölümdeyim. Ve evet en baştan başladım ^^


4 yorum:

 1. nasılsın. okul noldu. ya baksana blogumda sağda site açtım instagram da açtım yeni filan instagrama üye olsana benim ordan izleyim seni barik o kadar iyi bilmiyom daha kullanmayı bulamadım seniii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. selam deep. pek iyi değilim. okul bitiyor inşallah. instagramda takip ettim seni (:

   Sil
 2. neden iyi değilsin ama yaaa. dersler mi sağlık mı yaa başka bişiler mi oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. istanbul'dan ayrılmak zor geliyor :(

   Sil