26 Oca 2015

Çocukluğumda travma etkisi kitaplar

Çocukluğumda travma etkisi yapan bazı kitaplar ve yazarlar var, onlar geldi aklıma bir anda. Dur ben bunları bloga bir yazayım dedim. Hiç planlamadan aniden ya da günümüzün deyimiyle -spontane- gelişen bir yazıdır, sayın okuyucu; uyarayım.

Öncelikle merhaba. Tam tahmin ettiğiniz gibi Adana'dayım. Uzun uzun film ve kitap yazıları yazmayı ben de istiyorum, nasip.

1. V.C Adrews Çatı serisi. Hayatımın kabusu! Kitapların arka kapağında Adrews'in resmi olurdu, kitabı ters çevirir kadına nefretle bakardım. Bazen de üzülürdüm acaba yazdıklarını yaşamış mıdır diye. Neler yok ki kitabında... Bütün çarpık ilişkiler. Ensest had safhada. Trajediler aman Allah'ım. Balerin ve baletler kötürüm kalır... Babalar ölür. Anne kızından nefret eder. Yaşlı adamlardan çekinme sebebimi bu kitaba bağlayabilirim aslında. Bir de ne öğrendim, Ocak 2014'te Çatıdaki Çiçekler diye ilk kitabın filmi çıkmış. İzlemeyi düşünüyorum, evet ben mazoşist olabilirim. o.O

2. Emine Şenlikoğlu kitapları. Yazarımız insanların iman etmelerini anlatayım derken psikolojimizi bozduğunu hiç düşünmedi mi acaba? İmamın manken olmak isteyen kızı, evden kaçan kötü yola düşen kızlar, travestiyle aynı evi paylaşmayı geçtim tamam olabilir özgürlük bla bla, sevgili yazar sen hangi akla hizmet travestilerin tecavüze uğradığını yazıyorsun kitaplarında sonra da biz gençlere tavsiye ediyorsun?! Zaten bir erkeğin kadın olma fikrini sindiremediğim yaşlar, üstüne bir de onların da pazarlandığını öğreniyorum. Sonra bana aynı kitapta imana ermekten bahsediyorsun. Saf beynimi bulandırmadan önce düşünecektin bunu. Ben eşcinselliğin, translığın tabu konular olmasını istiyorum demiyorum burada sayın okuyucu. 11-12-13 lü yaşların okuyabileceği, idrak edebileceği konular olduğunu düşünmüyorum. Gençlere çok faydalı olduğunu düşünerek aslında psikolojilerini bozabilecek şeyler yazan bir yazarın şu andaki siyasi fikrini nasıl benimseyebilirim, aklıma bu soru geldi...

3. Gülten Dayıoğlu-Yeşil Kiraz 1-2: Al bir travma sebebi daha. Uzun bir süre tarikatlardan, zikir halkalarından çok korktum. Ayıp kitap ne demek onu öğrendim. Bakirelik ne onu öğrendim. Yaş kaç, 11-12. Bu konuların yaşı mı? Değil. İlk gençlik kitapları diye anılıyor bu kitaplar. Çocuk edebiyatı dersi aldım ve bu dersteki notlarda önerilen kitaplar arasında. Bence bu kitapların okunmaya yaşı 15-16. Travma yaşadım, algılayamadım. Çünkü ne ailem ne öğretmenlerim... Okuduğum kitapları inceleyen birileri yoktu yanımda.

Şimdiki çocukların durumu daha vahim. İnternet, televizyon, diziler, çizgi filmler. Uyaran uyaran uyaran. Her şeyi yaşından önce öğreniyorlar. İlkokul 1.sınıfa çocuk okuma yazmayı öğrenerek geldiğinde öğretmen,öğrenci,çocuk hepsi de sıkıntı yaşamıyor mu? Okuma yazmayı öğrenmek iyi bir şey ama yaşıtlarından önce bunu öğrenmesi-eğer üstün zekalı değilse- olumsuz bir durum. Üstün zekalı ve üstün yetenekli öğrencilerin durumuna hiç girmeyeceğim. Eğitim sistemi onları köreltiyor ve yok ediyor.

Travma etkisi çizgi filmler de var. Mesela Şeker kız Candy. Allah'ım o yetimhane sahneleri, zengin ailenin yanı... Çok ağlardım. Bir de Üvey Baba dizisi vardı. Ben izleyemezdim onu.

Travmaların etkisi farklı şekillerde gelecekte oluşabiliyor. Ben bunları okulda aldığım öğrenme-gelişim psikolojileri gibi formasyon dersleri sayesinde fark ettim. Çocukların psikolojileriyle ilgili kitaplar okumak, izlediklerine ve okuduklarına dikkat etmek gerek.1 yorum:

  1. hah haaaa çok haklısın yaaa :) özellikle çatı de mi yaaaa :)

    YanıtlaSil