31 Ağu 2014

Sakasama No Patema-Paprika

İnsan söyleyecek çok şeyi olunca konuşamazmış. Yazacak çok film çok kitap çok anı çok öykü çok hayal var. Hiçbirini yazamıyorum. Anıları biriktireceksin, ama paylaşarak. Ne zaman paylaşmayı becerebileceğim... Zihnimde biriktikçe sözcükler, içime sığamıyorum. Bana yer kalmıyor. E biriktirme dök kaleme dök kağıda dök bilgisayara. Yok olmuyor. Felsefe yapacak kadar öykü yazacak kadar kendime güvenim yok. E o zaman bir iki anime yazısı yazim şuraya (:

Eylül ayından merhabalar. Onur Akın'ın Kızım Eylül şarkısını dinlemek ister misiniz? Siyasi ideolojik manalar çıkabilir sözlerinden. Ben her şeyden arınık ve masum bir şekilde dinlemek istiyorum. Eylül ayının hatrına siz de öyle yapın ^.^

Sakasama No Patemaİngilizce Patema Inverted olarak çevrilmiş. Tepetaklak Patema olarak da Türkçe karşılık bulmuşlar. Ben distopya olduğunu düşündüm bu animenin. Eleştirmenler ya da anime yapımcıları ne düşünürler bilemem tabii. 
Yerçekimi ile ilgili bazı deneyler yapılırken işler ters gider. Yerçekimi bozulur, bazı insanlar göğe düşer bazı insanlar yeraltı tünellerinde yerçekimine aykırı bir şekilde yaşamaya başlar, bazı insanlar da yerçekiminin bozulmasından etkilenmez ama despot bir yönetimle karşı karşıya kalırlar. Öyle bir yönetim ki göğe bakmak günahtır! Gökyüzü bazen ciğerime doluyor, derken ben, gökyüzüne aşıkken. Anime de o despot bölgede gökyüzüne bakmak yasak... Bir de öyle güzel çizmişler ki bayıldım bayıldım. Zaten Japonya'da gökyüzü bulutlar çok güzelmiş. Coğrafi ve bilimsel bir açıklaması vardır, ilkel tahminlerimle kendimi rezil etmek istemiyorum. En yakında doğru sebeplerini araştıracağım :D Animeye dönecek olursak. Patema yeraltı tünellerinin prensesi. Age dünyadaki normal(!) insanlardan sadece birisi. Derken babasının kurallara aykırı bir şekilde bir araç icat ederek uçmaya çalıştığını, aslında başardığını, aracın çalıştığını sonradan öğreniyoruz. Patema meraklı bir kız. Age de öyle ama baskı gördüğü için biraz daha çekinik. Aslında baktığımız zaman tepetaklak olan anormal olan Patema gibi duruyor. Ama Patema'ya göre de Age de tepetaklak. 
Age'in gittiği okul, tek merkezden yönetiliyor halkın yönetilmesi gibi. Tek tip insan yetiştirme amaçlı. Düşünmeyen, hayal kurmayan, icatlar yapmayan, farklı olmayan tek tip insan. Ve bunlar baskılarla, korkutmalarla, zorbalıkla sağlanıyor.

Diğer yandan yeraltı tünellerindeki insanlar, kendi korkularını kendileri yaratıyorlar. Yeryüzündeki insanlara yarasa insan diyorlar. Onlar da yeryüzü yönetimi kadar olmasa da bir baskı bir disiplin kurmaya çalışıyorlar. Kendilerinden farklı olan meraklı olan birisinin serseri olduğunu düşünüyorlar.

Anime ciddi manada toplum eleştirileri barındırıyor. Yöneticiler, insanlar, eğitim, yönetim, bilimin ve teknolojinin kullanımı. Anime deyip çizgili film deyip geçmeyin, bir de eleştirel gözle bakın.


***

Paprika


İnanılmaz eğlenceli, koşuşturmacalı bir animeydi. Bilimkurgu, aksiyon, fantastik, macera.

Terapistler hastaların rüyalarına girerek tedavi etmeleri için bir cihaz geliştirmektedirler. Henüz tamamlanmamıştır. Ama cihaz çalınır. İnsanların rüyalarına girmeye başlarlar. Güya teknoloji insanın en özel en üstün parçasına bilinçatına hayallerine rüyalarına erişmemeliymiş. Peh. Bu düşünce hastalıklı bir halden de ileri gidip dünyanın hakimi olma isteğine varır. Neyse. Paprika çok şeker aynı zamanda da çekici bir kadın. Tek bir karakter üzerinden gitmiyor anime, birçok karakterin hikayesini de barındırıyor. Çizimler müthiş, kurgu müthiş. Yine eleştiriler var. Bir amacı var animenin. 

Inception'la çıkış noktaları aynı. Hatta Inception'ın yapımcısı Christopher Nolan'ın Paprika'dan esinlendiği söyleniyor.


Japonya'ya gitme isteğim anime izledikçe bir kat daha artıyor ^^
4 yorum:

 1. İki animeyi de favoriye attım, izlenecek bir şey arayınca çıkacaklar ortaya. Teşekkürler! :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğlenmek istediğin bir an aç izle bence (: ya da böyle yağmurlu kasvetli bir hava olursa Patema müthiş olur. keyifli seyirler şimdiden ^_^

   Sil
 2. tamam bunları da hemen izlicem yazıcam sana da haber veririm kii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izlemelisin mutlaka (: sen seversin bence

   Sil