31 Ağu 2014

Kurtadamlar

Nereden çıktı nereden esti tam olarak ben de bilemiyorum ama kurtadamlı filmler diziler postu yapmak istedim. Aslında cadılı, vampirli filan diye devam ettirsem ne güzel olur. Fantastik şeyleri seviyorum da az biraz. Fantastiğin karanlık yaratıklarını da seviyorum.

İl kurtadamlı filmimiz, Harry Potter! Beni yakından tanıyanlar eminim hiç şaşırmamışlardır. Hayatımın merkezlerinden birisi çünkü.

Remus Lupin! Biraz pejmürde vefakar cefakar hassas kurtadam. Evvet hassas. Ve de zarif. Ve de merhametli.


Harry Potter'dan önce kurtadamlı bir yapım izledim mi hatırlamıyorum malesef. 10 yaşından öncesi izlediğim şeyleri pek hatırlayamıyorum da.

***

Sonracağıma, Alacakaranlık efsanesi! Aa hayır seslerini duyabiliyorum ama ortaokul lise yıllarında sevmeyeniniz var mıydı? Ergen haliyle bile bu seriyi sevmeyen o olgun insanı ayakta alkışlıyorum. Ama sonuçta birçok kurtadamımız ve bir tane de kurtkızımız var bu seride. Ama en favorimiz tabiiki de Jacop!


Renesmee ile mutlu ol Jake. Yarı vampir yarı insan ve bir kurt odam birlikteliği. Tamam sustum. o.O

***

Bir diğeri Being Human dizisi. Diziyi sezon sezon izlemedim açıkçası. Ara ara tvde gözüme çarptıkça izledim. Josh'a üzülüyordum. Hani doğuştan filan değil, koca adamken ısırılıyor bir de. Sonra bi baktım, insan olmuş. Ama sevgilisi hala kurtkızdı. Sonra noldu bilmiyorum.


***


Bir diğeri Kore yapımı A Werewolf Boy. Ay çok acıklıydı. Çocukcağız bilimse çalışmalara kurban gitmiş. Aşırı fantastik bir film değil aslında. Biraz daha gerçekçi, bilimsel bir kurtadam. Öyle kurda filan da dönüşmüyor. Yanlış deneyler işte. Çok acıklıydı, ağlamıştım :(


***

Teen Wolf'u hiç izlemedim. Niye yazıyorum bilmiyorum. Şöyle tvde bir iki dakika bakıp geçiyorum. Sarmıyor napim. Ama şu fotoğraflara koptum.***

Hemlock Grove dizisini de takip etmiyorum. Bir iki bölüm izledim. Çarpık aile ilişkilerini hiç sevmedim. Ama şu Peter'ın kurtadama dönüşüm sahnesi baya tutulmuş. Ay çok kanlıydı. İnsan derisinin soyulup kurt derisi olması. Sonra insana dönüşürken de kurt derisi soyulup insan derisi mi çıkıyor ortaya? Adam katman katman soyula soyula en son hali ne olcek? 


Dönüşümün diğer fotoğraflarına bakamiycem, çok kötü oluyorum da :D

Ya diğer karakter de Roman Godfrey. O da vampir. yanlış anlamadıysam. Alışık olduğumuz vampir mitinden biraz farklı geldi de. Ama adam fazla cool fazla vahşi fazla kanlı.


***

Bir diğeri Dark Shadows. Tim Burton yapımı. Aslında buradaki kurt kız. Ve biz kurt kız olduğunu filmin sonlarında öğreniyoruz. Aslında film içerisinde kızın kuzeni garip sesler çıkarttığını söylemişti. Ailenin ve de bizim anladığımız şey bambaşka bir şeydi tabii. Aslında kız daha bebekken beşiğinde bir cadı büyü yapıyor. Annesinden nasıl sakladı orayı anlamadım tabii. 


***

Ve son olarak en şebek en tatlı en acıklı en özgün en güzel kurtadamlı yapım.

Wolf Children animesi ((((:


Hana üniversite öğrencisidir. Sessiz sakin. Tek başına yaşayan. Derslere imzasız kayıtsız gelen Ookami'yi fark eder. Onunla konuşmaya çalışır. Ookami de sessiz sakin hatta biraz da soğuk birisidir. Aslında birbirlerine gayet uyumludurlar. Sonra birbirlerine aşık olurlar. Ookami türünün son örneği bir kurtadamdır. Hana bunu sorun yapmaz. İki çocukları olur. Yuki büyük olan, kız. Ame küçük olan, erkek. İkisi de kurtadama dönüşebiliyorlardır. Bir gün Ookami yemek bulmak için dışarı çıktığında ölür. Hana iki kuradam bebekle yalnız kalmıştır. Normal çocuklar bile zorken kurtadam olmaları o.OŞunların haline! (:

Hana şehirde yapamayacağını anlayınca kırsala taşınır. Yaşam mücadelesi, geçinme derdi, çocukları büyütme... İnsan çocukları hakkında kitaplar okurken kurtlar hakkında kitapları da okur. 
Ve çocuklarının kurt mu olacaklarına insan mı olacaklarına karar vermelerini sağlamaya çalışır. Köy hayatı çok güzeldi. Zordu da.


Ame daha içe kapanık, utangaç, çekingen, insanlarla ilişki kurmakta zorlanan bir çocuktu. Büyüdükçe kurt olmaya karar verir. Hana için oldukça zor bir durumdu.

Yuki dışa dönük, neşeli, ilişki kurmada daha rahat bir kızdı. İnsan oldu. Eğitimi için annesinin yanından ayrılmak zorundaydı. Hana yalnız kaldı. Ookami'nin hayaliyle hep beraber...***

Kurguları bir kenara bırakırsak, gerçek hayatta da kurt çocuklar varmış. Yani genetiksel ve beden olarak değil. Küçük yaşlarda kurtların büyüttüğü çocuklar. 1920lerde Bengalde bir kurt mağarasında bulunan Amala ve Kamala adı verilen iki kız kardeş mesela. Onlar dışında maymun çocuklar da varmış. Afrika'da çocuklar daha bebek yaşlardayken bazı durumlardan ötürü ormana bırakılınca dişi maymunlar sahip çıkıp bakıyorlarmış. Bizim Türk destanlarımızda da dişi kurt tarafından bakılıp beslenen hatta dişi kurttan dünyaya gelen kahramanlarımız da var. İlginç mevzular.2 yorum:

 1. wolf children animesini hemen izlicem ama :)

  bi de "wer" var bak yeni film :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izlemelisin mutlakaaa (: wer. bakcam (:

   Sil