18 Eki 2013

Adana'da kısacık bir turistik gezi

İyi bayramlaaaaaar-olmuştur inşallah herkese (: Pek buralarda olamadım. Yoğundum. Güzel bir bayramdı. İlk kez bu kadar çok gezdik. Abimin nişanlısı sayesinde oldu her şey tabii ki. Adana'ya ilk defa gelen birisini güzelcene gezdirmek lazım ama değil mi (:

Benim bir de sözüm vardı kendi kendime. Adana'yı turist gibi gezeceğim ve blogda anlatacağım diye. Birazcık yapcam onu şimdi. Fotoğraflar Hande Abla'nın çekiminden. Hatta ilk fotoğraf uçaktan çekim olsun (:


Çok güzel yakalamışlar ama di mi.

***

Diğer fotoğrafı anlatayım biraz. Adana'nın Karaisalı ilçesini geçince Kapıkaya köyü var. Toroslarla çevrili. Torosları su kaynağı ikiye ayırmış. Köylüler 'Kapız' derler bu doğa harikasına. Resmi adı Kapıkaya Kanyonu. 


Bol bol fotoğraf çekildik. Yürüdük biraz. Su çok güzel gözüküyordu. Balık tutarlar burada. Mangal yapmaya gelirler. Genelde Karaisalılar bilir. Gizli kalmış güzelliklerden birisi.

***


Ve bu köprü. Varda Köprüsü. Alman Köprüsü ya da Koca Köprü de denir. Tarihçesi şöyle:

Alman Köprüsü, Berlin-Bağdat Demiryolu tarihteki ipekyolunun yerini alacak Batı ile Doğu'nun önemli köprüsü olarak 1900'lü yılların başında Almanlar tarafından yapıldı. 1888 Yılında Osmanlı İmparatorluğu'ndan Sultan 2. Abdülhamit ile Almanya Kralı Kaizer Willheim II tarafından yapılan anlaşmayla, Bağdat demiryolu inşaatı Almanlara verildi. Alman Deustche Bank'ın ayırdığı krediyle 15 yılda tamamlanan demiryolunun en zor kısmı toroslarda ortaya çıktı.

1888 yılında II. Abdulhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle Haydarpaşa'dan Bağdat-Halep-Şam'a kadar demiryolu ağı kurulması öngörüldü. Bu projeyle, Osmanlı'nın asker, eşya ve yolcu taşıması, Almanların da ihtiyaç duyduğu petrol kaynaklarına ulaşması planlandı. Haydarpaşa'dan Eskişehir, Konya, Ereğli, Pozantı, Adana güzergahını izleyen Bağdat Tren Hattı'nın en önemli ve zor geçiş noktası olan Belemedik bölgesinde, 1905 yılında Almanlar tarafından 12 kilometre uzunluğunda, 22 tünel açıldı.Projenin yapımı süresince Belemedik tren istasyonunda o yıllarda binlerce Alman ve Türk görev yaptı. Bölgede çalışmalarını sürdüren Almanlar adeta bir kasaba oluşturdular; hastane, kilise, okul, sinema ve hatta cami inşa ettiler. Bağdat Tren Hattı'nın bu zorlu aşamasını yıllar süren çalışma sonucu başarıyla tamamlayan Almanlar, Belemedik'teki yüksek bir kesimde bulunan 3 bin 700 metrekarelik alanda mezarlık oluşturarak, buraya hayatını kaybeden vatandaşlarını defnettiler. Bu çalışmalar kapsamında keskin bir vadinin iki ucunu birbirine bağlayarak ulaşımı daha risksiz ve kolay hale getirmek için 200 metre uzunluk ve 99 metre yüksekliğiyle abidevi bir görünüme sahip (bugün Alman Köprüsü diye bilinen) Varda Köprüsü de inşa edilmiş oldu. Alman Köprüsü civarında bugün araç ulaşımı için kullanılan arka arkaya iki tünel ve bugün kullanılmayan köprü ayakları bulunur. Varda Köprüsü'nün inşasından önce geçiş için kullanılan ancak "U" şeklindeki formu nedeniyle bir trenin geçişinde yüksek risk oluşturan bu eski yol, vadinin direkt olarak geçilmesine imkan sağlayan Alman Köprüsü'nün inşaatı tamamlandıktan sonra kullanımdan kaldırılmıştır.

James Bond film çekimlerinin yapıldığı köprü burası işte. Bizim köye çok yakın ama bir türlü gidememiştik. Köy halkı buralara piknik yapmaya gelir. Havası inanılmaz temiz. Bayramda Adana çok sıcaktı. Bizim köyde, Bucak Köyü, çok sıcaklamıştık. Hacıkırı Köyü civarına gelince hava serinledi, üşüdük. Bu güzel manzarayı sıkma-çay eşliğinde izledik: Küçük bir mekan oluşturmuşlar Hacıkırı köyünden bir aile. Sıkma-ayran-çay satıyorlar. Buzdolapları yok. Elektrik, su hiçbir şey yok. Köyden su depoları yapıp getiriyorlarmış. Ama güzel bir bina yapacaklarmış oraya. Yapsalar harika olur. Manzara, hava çok güzel. Tepeye kurmuşlar. Diğer tarafın fotoğrafın olsaydı harika manzarayı görürdünüz. Ormana ve tarlalara tepeden bakıyorsunuz ve gökyüzü masmaviydi.

***Burası da Seyhan Baraj Gölü. Dilberler Sekisi denen mevkide Dilberler Kafe'den gözüken manzara. Ördekler, suyun rengi, gökyüzü, ağaçlar. Çok güzeldi. Çok sevdiğim bir yerdir zaten. Lisedeyken pikniğe gelirdik (:

Dilberler Sekisi hakkında coğrafi bilgi için, bakınız.

***


Ve bu da Bici Bici. Eski Baraj'ın suyu daha mavi. Deniz gibi (: Yaz ayından çıktığımız için sular da çekilmiş, kıyı izlenimi oluşmuş zaten. Hava da sıcak. Tatlımızı yedik, ağzımızı kırmızıya boyadık ((:  Bir yerde bici bici için 'fantastik bir tatlı' demişler :D Çok hoşuma gitti bu tabir.

Gezimiz bu kadardı. Daha çok doğal güzellikleri gezdik. 2 gün vaktimiz olduğu için bu kadar oldu. Başka bir zaman da tarihi mekanları gezmek lazım. Geziyorum aslında, tarihi merkezi yerlere gidiyorum ama turist gibi gezmiyorum mesele o ((:

Adana'dan sevgilerle...

16 yorum:

 1. Hep derim Türkiyemizde gizli saklı o kadar güzel yerler var ki! Mesela Adana deyince insanın aklına hiç bişi gelmez. Oysa doğal güzelliklerimiz her zaman büyüleyicidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de Adana'ya yeni gelen birisine nereler gezdirilir bilmezdim. Adana hiç de güzel değildi. ama yanılmışım. 2gün buraları gezebildik tarihi yerlerine de gidemedik. Taş köprümüzü gösteremedik mesela. bi dahakine artık. bir de Adanayı cidden turist gibi gezmek lazımmış...

   Sil
 2. aaa bissürü şey öğrendim. bici bici. kapıkaya kanyonu ne güzel yermiş ya. sıkma, yufkalı bişi olsa gerek.
  ne güzel yazmışsın ya.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sıkma yufkadan yapılıyor evet ((: gitmeden anemle yaparsak fotoğrafını koyarım (: gel buralara da yerinde ye sıkmayı adana kebabını bici biciyi ((:

   Sil
 3. adanaya bi kez gelmiştim.
  bi hatırladığım halka tatlısı.
  sıkma ve bici bici.
  tamam.
  not aldım.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben halka pek sevmem. kabak tatlısını taş kadayıf tatlısını karakuş tatlısını da ye :D köse marka baklavası da süperdir. cezeryesi ve şeker sucuğu da. lahmacunu da süperdir ciğer kebabı da. şırdana bayılırlar. :D tmm tmm sustum. gelirsen mide fesadı geçirme :D fatih itfaiye durağının karşısında Adana tatlıcılık var. yolun düşerse halka tatlı ve taş kadayıf var. Adana'ya gelmeden de yiyebilirsin. çok güzel oranın tatlıları (:

   Sil
 4. not aldım hepsini.
  isimleri de ilginç.
  gidersem sana sorcam gitmeden önce zaten.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabii ki sormalısın! hatta ben Adanadayken gelirsen seni gezdiririm ((:

   Sil
 5. peki. belki okul bitince adana'da çalışırsın.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oov. gelecek tam bir karmaşa (: Adana'da yaşamak istiyorum ama ne zaman dönerim belli değil. belki okul biter bitmez belki de daha sonra. bu gelecek planlarımla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum zaten (:

   Sil
 6. yani, devlete girersen adanaya tayin olursun belki demek istemiştim.
  başka planların olursa başka tabii.
  bi de akademisyenlik de var.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazımın başlığı 'öğretmen olmak istemiyorum anneeğğ' olur heralde :D öğretmen olmak istemiyorum aslında. akademisyenlik daha ağır basıyor bende. ama bakalım hayat neler göstercek

   Sil
 7. akademisyen olmak için hocalarınla iyi ol bak. yakın ol.
  en önemlisi bu.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizim üniversitede kalmak istemiyorum ama ben (:

   Sil
 8. hımm annadım. o zaman biliyosun işte ales filan.
  çok zor değil.
  notların da düzgünse zor değil ki.
  istersen inan ki olur.

  :)

  YanıtlaSil
 9. Adana çok sıcak ya :)

  YanıtlaSil