20 Tem 2013

Kitaplar yine pek sevgili kitaplar

Kitap okuyorum elbette ama istediğim hızda değil. Oruçken sabah okursam okuyabiliyorum öğleden sonra kafam hiçbir şey almıyor :D Şimdiye kadar 4 kitap okudum 5.sini okumaktayım. 4 kitap diyorum ama bir kitap altında 3 kitabı toplamışlar. Diğer bir litapta da 2 kitabı toplamışlar. Yani normal şartlarda 7 kitap okumuş oluyorum :D Ama kısa kısa hepsi (: Hadi kitaplarımızı tanıyalım (:


İstanbul Üniversitesi'nin oralarda Esnaf Hastanesi'nin arka tarafında Aydın Fotokopi'nin yan ilerisinde bir Kitapçı Ahmet var. Gidin oraya tamam mı? İkinci el harika kitaplar buluyorsunuz cidden. En son beni sinirlendirdi oradaki abi. Kitap sipariş ettim 7-8 adet. Getirmedi. Sipariş vermektense bulunan kitapları almak daha mantıklı oradan. Sinirlendirdiyse sinirlendirdi napim. Çok seviyorum ki ben orayı. Varlık yayınlarının 50'lerde 60'larda bastığı kitaplar daha doğrusu hazineler var orada. Antika eserler, kıymetlimler. Üç kitap aldım Varlık yayınlarından olan. İstanbul'a gidim almaya devam etcem ((:


Mihail Zoşçenko'nun Sinirli İnsanlar'ı. Kitapçı abi mutlaka okumalısın dedi ben de aldım. Okudum. 3 tl'ye aldım galiba. İlk başta 'Sinirli İnsanlar' diye uzun bir öykü var. Sonraki öyküler daha kısa. Rusya'da geçen öyküler. Komünizm baya tiye alınmış. Övülüyormuş gibi gösterilip yerilmiş. İroni başarılı kullanılmış sanki. Ama yine de çok ahım şahım bir kitap değil. Ama insanların o ilginç, saçma yönleri güzel verilmiş. Sıkılmadan okudum ama çok sevmedim (:


Saatim de çok yakışıklı çıkmış hani (:Bunu da 2 ya da 3 tl'ye aldım sanırsam. O.Henry'i okumayı çok istemişimdir. İlk öykü Son Yaprak hüzünlü bir sona sahip. Amerika'yı ve insanlarını dönemiyle birlikte güzel anlattığını düşünüyorum. O.Henry'nin kalitesini bilirsiniz elbette (: Bir Harlem Faciası çok ilginç bir öyküydü. Mrs.Cassidy ve Mrs.Fink arasında geçen bir diyalogla başlar. Mr.Cassidy karısını dövmektedir ama sonrasında affedilmek için hediyeler almaktadır. Mrs.Cassidy bundan çok mutludur kendini değerli hissetmektedir. Cumartesi gecesi yediği dayağı bir hafta boyunca mutlu mesud günler ve geceler pahalı hediyeler izlemektedir. Mrs.Fink bu durumu kıskanır çünkü eşi kendisine asla el kaldırmadığı gibi hediyeler alıp tiyatroya yemeğe de götürmemektedir. Bir gün Mr.Fink'i sinirlendirip kendisini dövmesini sağlamaya çalışır.Ama adam asla dövmez :D Çamaşır yıkamaktan bıktığı için bağıran karısını dövmek yerine çamaşır yıkamaya başlar ((: Güzel bir kitaptı. Okumanızı tavsiye ederim.
Göç Zamanı'nı daha önce okumuştum ama diğer iki kitabı 'Bir Çınar Vardı' ve 'Papağan Dedi Ki' yi okumamıştım. Bahaeddin Özkişi'nin çok hoş bir üslubu var. Çok sevdim. Okumanızı tavsiye ederim.Çok önce aldığım ama okumadığım kitaplardan. Dostoyevski'nin iki kitabını bir kitapta toplamışlar. Beyaz Geceler'i okumamı Fatma Unnim hep söylemiştir. Sonunda başardım Fatma Unnim! ((: Tabii ki çok beğendim... Sonu istediğim gibi bitmedi ama -.- Uysal Kız da çok hoştu. Bir sürü ilham topladım (: İkisini de okumalısınız kiii.Ve Mutlu Prens. Oscar Wilde'ı ilk defa okuyorum. Henüz çok başlardayım. Yeniden yorumlarım bitirince. Şimdilik bu kadar (: Bunu da 2 ya da 3 tl'ye aldım.

2 yorum:

 1. heeey bu yazıdaki herşeyi de sevdim vak.
  varlıkları sahafda ben de alıyorum.
  blogumda en altta bi foto var baksana.
  orda da varlık var. bak foto da sana pek uygun.
  :)
  saat ve aldığın kitaplar hepsini sevdim.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet o fotoğrafı gördüm ve hemen bilgisayarıma kaydettim :D saat de hediye doğum günü hediyem ((: sevmene sevindim ki.

   Sil