14 May 2013

On Üç Büyülü Öykü


Yine bir kitap tanıtımıyla beraberiz (:

Ders arasında canım kitap bakmak çekti. Sahaflara gittik Melike ile. Kitap almamalıyım çok para harcadım derken On Üç Büyülü Öykü'yü gördüm. Can Yayınlarından çıkma. 13-Öykü-Büyü olur da ben almaz mıyım! Bir de 13 yazardan 13 farklı öykü. Bir de Sema Kaygusuz da var içlerinde. Aldım tabi ((: Kitap hakkında düşüncelerime gelecek olursak... Hevesle başladım okumaya. Kısa sürede bitirdim. Yani. Her öykünün ardından 'Hani büyü?' dedim. Büyüyle alakası yoktu öykülerin. İlk öykü Akın Sevinç'in kaleminden 'Kartiy' biraz daha yakındı büyüye. Bir de İnci Aral'ın 'Pembe Kayışlı Saat'i. Gerçi bu öykü biraz Ghostwhisperer tadındaydı. Kurgusu da oldukça basitti. Sema Kaygusuz'un 'Sülün'ü de büyüyle alakalı değildi ama dili en güzel kullanan,betimlemeler,sözcüklerle oynamalar en iyi 'Sülün'deydi. Genel olarak güzeldi. Okumalısınız bence.
Cümlelerin altını çizmedim bu kez. Ama şu iki cümle beni çok etkiledi. Attilâ Şenkon'un "Kambur Zülküf'ün Ceylanları"nın son iki cümlesi.
"Ya duvar halısındaki derenin suyu?

O,hep böyle kızıl mıydı peki?"


Arka kapaktan
"....Kitaptaki öyküleri okurken öykücülerimizin büyülü öykü anlayışının birbirinden ne kadar farklı olduğunu, öykülerin ne kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını göreceksiniz. Öykünün kendisinin büyülü bir tür olduğu düşünülse bile, büyülülük her yazarda farklı bir yansıma buluyor..."

Arka kapakta ifade edilse de en azından  birkaç öyküde cadı-büyücü gibi fantastik unsurlar bulunmasını bekledim (:

6 yorum:

 1. Bizde cadılı büyülü eserler pek nadir çıkıyor. Çıkanlarda bilinmiyor.Bütün fantastik severler tutturmuş yabancı yabancı diye sorsan bir Türk yazar bilen yok. Ben çok mu biliyorum? Hayır. Çünkü fantastik kitap okumadım bugüne kadar yeni yeni okuyorum ama Türklere yapılan haksızlığı da görüyorum şimdilerde okudukça. Fantastik kitapların daha da gelişmesiyle umuduyla diyorum :)) ayrıca hayırlı olsun kitabın ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim. Ben fantastik edebiyat tutkunuyum. Ama dedigin gibi Turk yazarlar bilmiyorum. Ama Kayip Rihtim, TFE gibi birkac sitede amatör yazarlarin kaleminden cikma harika oykuler okudum. Türk Fantastik Edebiyati gelisiyor. Benim de hayalim. Destanlardan ilham alarak fantastik oykuler yazmak (: bu arada blogunu takip edemedim telefondan girince kasti da. Bilgisayardan girince hemen takibim altina alacagim ((:

   Sil
 2. heyoooo. okurum kii.
  bi de seni görmek güzeeel.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin yorumunu okumak da guzeeeel ((:

   Sil
 3. seni yine görmek ne güzzzel.
  :)
  yakından yine manga yazısı yazıp mangayı tanıtcam.
  :)
  bak az sonra bir de bir öykü yazarını tanıtcam. çok iyidir.
  carver.
  bir de sine ergün var. yeni.
  daha önce yazmıştım.
  şimdi de sait faik ödülünü aldı.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm. Merak ettim oykuculeri (: manga yazisini bekliyoruuum. Ben de yazcam vakit bulabilirsem /:

   Sil