31 Ara 2012

Ben bir kitap çılgınıyım


Bugün ne yaptıııım??
Harika üç kitap aldım. Şimdi efendim, bu haftaki kurs ödevimiz Haldun Taner Şişhaneye Yağmur Yağıyordu kitabını okumak. Kitabı temin etmek için çok sevdiğim bir kitapçıya gittim. Vefa'da Reşat Nuri Güntekin Tiyatro'sunun ara sokağında Labirent Kitabevi var. Yolunuz düşerse bir bakın. Hatta yolunuzu düşürün. Üç katlı ahşap bir bina. İçi kitaplarla dolu. Her taraf eski kitap kokuyor. Dalın kitapların arasına. Keyfinize bakın. Tavsiye ederim. Ve çok da uygun fiyata kitaplar. Öğrenci olmasam 'Abi bunlar antika kıymetinde. Ne 5 tl'si ne 2 tl'si.' diyeceğim ama öğrenciyiz işte. Boynumuz bükük.

Neyse. Gelelim kitaplara. Kapıdan girince ingilizce kitaplar var. Direk gözüme takıldı. The Tale Of Peter Rabbit. Beatrix Potter. İngilizce çocuk kitabı. Jo Rowling okuduğunu hatırladığı ilk kitap olduğunu söylemişti bir keresinde. Resimlerle kaplı sayfaları. Çok tatlı. İngilizcem yettiğince okuyup anlamaya çalışıyorum. Peter, Lawrence Anka adlı deneme kitabında anlattığı yaramaz yaban tavşanı Afolf'u anımsattı bana. Ama Peter Adolf gibi ürkünç değil çok tatlı (: Elimdeki The Tale Of Peter Rabbit 1995 basım.
Bir diğer kitap Peri Masalları Üzerine J.R.R. Tolkien imzası taşıyor. 1999 basım Altıkırkbeş Yayınevi. Görünce nasıl heyecanlandım. Üstüne abi 'başka basımı yok' deyince kendimden geçtim :D Harika bir kitaba benziyor. Okuduktan sonra düşüncelerimi yazarım. Kitaba el yazısıyla not düşmüş eski sahibi 08.04.2000 "densiz bilmece gibi düşünceler"
Ve son kitap Şair ve Yazarlarımız Nasıl Yazıyorlar? Hazırlayan iki isim A.Köklügiller ve İ.Minnetoğlu. 1974 basım Minnetoğlu Yayınevi'den çıkma. Ahmet Köklügiller tarafından Zühtü Bayas'a imzalanmış. Acaba nasıl oldu da geldi kitapçıya. Hatırası olan kitapları okumak ayrı bir heyecan benim için. Mehmet Kaplan önsöz yazmış. Daha bir kıymetlendi gözümde. Şöyle bir karıştırdım Selim İleri'nin gençlik fotoğrafı vardı. Saçlı hali yani (: Attila İlhan rahmetlinin gençlik halini görmek mutlu etti. Okuyup bitirince yine bahsederim burada. Güzel kitaplar değil mi?

Fotoğraftaki bir diğer nesne oda kokusu. Hem de vanilyalı!!!! Çok güzel. Seramik vazosuna az biraz sıvı kokusundan döküp çubukları içine koyunca odaya koku veriyor. Evdeki herkes bayıldı. Adana'daki odama da almayı düşünüyorum.
Apartmanımızın hemen önünde bir çınar ağacı var. Resimde dalları gözüküyor. Çınarımızı seviyorum. Bir de fotoğrafta pek gözükmese de evimiz Samatya sahilini görmekte efendim ((:
Neyse. Bu kadar yeter artık ders çalışmalıyım. Finaller başladı başlayacak.... Mutlu kalın!!

6 yorum:

 1. böyle yazılar yerine daha doğrusu kendini anlatmak yerine gerçekleşecek hikayeler yazsan daha iyi olmazmı yada açıkca böyle şeyler yazarak yani kendini anlatarak yazar olmaya kalkan sizin gibiler kültürümüzü iyice mahfediyor ya yolunuzda adam akıllı devam edin yada edebi kültürümüzü zedelemeyin siz ve sizin gibiler

  YanıtlaSil
 2. Farklì bir yaklaşım. Siz ve sizin gibiler demeniz ve kültür yozlaşmasına sebep olduğumu yazmanız hoşuma gitmedi. Ben bu sayfayı öykülerimi yazmak için kullanmıyorum ki sadece öykülerime yer vereyim. Böyle bir sayfa oluşturma sebebim kitaplar ve filmler başta olmak üzere bana zevk veren konularda paylaşımlarda bulunmak. Özel hayatımla ilgili verdiğim ayrıntıların yoğunluğu beni ilgilendirir, bu benim sorunum. Yazarlar kimi zaman kendini anlatır kimi zaman ettafını. Siz okuduğunuz kitaplarda roman karakterlerinin nasıl oluştuğunu zannediyorsunuz ki? Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna'sında Raif Efendi'nin gençlik haliyle kendini ve yaşadığı aşkı anlatır. Ve yine Peyami Safa Bir Tereddüdün Romanı'nda yine kendisini anlatır ve Vildan Hanım'da eşinden izler vardır. Yani yazarlık kendini anlatmaktan uzak değil tamamen alakalıdır. Ben şu anda kendimi geliştiriyorum bu sayfa sayesinde.

  YanıtlaSil
 3. vanilya kokulu umutlar.
  ne kadar güzel bir isim.
  heeeey merhabaaaa.
  :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiiiiiin. merhabaaa (: beğenmene sevindim. Tam bir vanilya tutkunuyumdur daa :D

   Sil
 4. kitaplar güzel.
  kitapçıyı da not aldıım.
  :)

  YanıtlaSil
 5. evet güzeller. peter rabbit cok tatli (: Tolkien'e baslayamadim daha.sevindim.gidilesi bi kitapci.toz ve kitap kokusu arasinda gecmise yolculuk..

  YanıtlaSil